Największe MITY o kreatynie

Kreatyna jest nazywana królową wszystkich suplementów. Na rynku możemy znaleźć parę odmian kreatyny takich jak monohydrat lub jabłczan. Kreatyna występuje w organizmie głównie w ścięgnach. Dostarczmy ją również z pożywienia – licznie występuje w mięsie, szczególnie w surowym. Po obróbce termicznej jej ilość zmniejsza, dlatego trudno jest ją dostarczyć tylko z pożywienia. Kreatyna zwiększa produkcję energii (ATP), która jest wykorzystywana przez nasze mięśnie w trakcje pierwszych sekund pracy mięśni razem z fosfokreatyną, która ją odzyskuje. Przekładając teoretyczne działanie kreatyny na praktykę to zyskujemy 1-2 powtórzenia gdy ją stosujemy. Kreatyny dawkujemy 5 gram codziennie, nieistotnie kiedy.

Najpopularniejsze MITY o kreatynie.


Po tym przydługim wstępie przedstawiam 5 mitów o kreatynie, które jak sama nazwa wskazuje mijają się z prawdą.
1. Powoduje ,,puchnięcie” – Kreatyna w prawie stu procentach jest zgromadzona wewnątrz mięśni, co wiąże się z nasilonym gromadzeniem w nich glikogenu i wody. Więc w pewnym sensie efekt ,,puchnięcia” (choć nie jest to do końca dobre określenie) jest pożądany. Brak retencji wody może świadczyć o tym, że przyjmujemy kreatyny za mało.

2. Niszczy nerki – Liczne badania naukowe wykazały, że zarówno długoterminowe jak i krótkoterminowe zażywanie kreatyny u osób zdrowych nie wywiera niekorzystnego wpływu na nerki. Jednak w przypadku osób mających wcześniejsze problemy z nerkami suplementacja kreatyny nie jest zalecana.

3. Tylko jabłczan kreatyny na redukcję – Należy pamiętać, że wewnątrz mięśni nie występuje naturalnie ani monohydrat kreatyny ani jabłczan kreatyny. Znajdziemy tam naturalnie występującą fosfokreatynę i kreatynę w wolnej formie. To czy dostanie się ona tam jako monohydrat czy jako jabłaczan nie ma znaczenia. To dlaczego takim razie monohydrat jest tak popularny? Monohydrat charakteryzuje się największą zawartością kreatyny, a jego niska cena i dobra wchłanialność do organizmu sprawiają, że jest on zdecydowanie najlepszym wyborem.

4. Wypadają od niej włosy – Nie ma obecnie dowodów sugerujących, że suplementacja kreatyny prowadzi do wypadania włosów. Kreatyna jest suplementem bezpieczny i nie ma powodów do obaw w tym zakresie. Włosy za to mogą wypadać od stosowania innych środków niekoniecznie dozwolonych w profesjonalny sporcie 😉

5. ,,Faza ładowania to KIT” – W powszechnej opinii występują dwa protokoły suplementacji. Pierwszy obejmuje tzw. fazę ładowania, a drugi zakłada przewlekłe spożycie kreatyny każdego dnia. Oba mają na celu nasycenie mięśni kreatyną, lecz zastosowanie ładowania pozwoli na szybsze dokonanie tego. Więc faza ładowania jest prawdziwa i ma przełożenie na realny efekt.

One thought on “Największe MITY o kreatynie

  1. Mity stare jak sam Internet. Jestem kolejnym przykładem potwierdzającym, że są to mity, jako że stosuje kreatynę od lat.

Comments are closed.