Jak bezpiecznie ćwiczyć na siłowni?

Trening siłowy pięknie rozwija ciało, ale ma niestety tę wadę, że jest jednak treningiem wyraźnie kontuzjogennym. Nie każdy potrafi go wykonywać w sposób bezpieczny. Niejeden trener personalny stara się zwracać uwagę ludziom widywanym na siłowniach, bo po prostu dostrzega, że spora część z nich ćwiczy dosłownie o krok od rozwalenia sobie kręgosłupa czy skręcenia kostki. Ludzie dają z siebie sto procent, ale jednocześnie w ogóle nie myślą o swoim zdrowiu. Koncentrują się jedynie na tym, by wyciskać na sztandze coraz większe ciężary (w ten sposób postępują przede wszystkim mężczyźni), ale nie pilnują swojej postawy, nie spinają odpowiednio mięśni głębokich brzucha, przez co motają sztangą na prawo i lewo, zagrażając sobie i innym osobom ćwiczącym w pobliżu. Bezpieczeństwo zawsze należy natomiast stawiać na pierwszym miejscu. Ten, kto tego nie robi, powinien albo całkowicie zrezygnować z treningów, albo zmienić swój sposób myślenia, póki jeszcze nie jest na to za późno.

Bezpiecznego trenowania można się na szczęście nauczyć. Wystarczy na jakiś czas odłożyć swoje ego na bok i wrócić do pracy z minimalnym ciężarem albo nawet wyłącznie z obciążeniem własnego ciała, by skupić się jedynie na poprawnej technice wybranych ruchów. Nie da się natomiast opanować tej techniki, gdy zakłada się na sztangę swój maksymalny ciężar i próbuje się go podnieść. Czasami więc trzeba wrócić do samego początku i zrobić kilka kroków w tył, by później nabrać rozpędu i nareszcie ćwiczyć i poprawnie, i efektywnie. Trener personalny każdego może tego nauczyć. To właśnie on zazwyczaj staje się odpowiedzialny za przekazanie podopiecznym informacji na temat prawidłowej techniki ćwiczeń. Oczywiście ta teoria szybko przechodzi w praktykę. Podopieczni pod okiem trenerów personalnych uczą się wykonywać wszystkie podstawowe ruchy, czyli przede wszystkim przysiady, wyciskanie żołnierskie, martwe ciągi czy wyciskanie na klatkę piersiową. Trener personalny wie, jak każde takie ćwiczenie powinno wyglądać u każdej osoby. Nie ma bowiem jednej idealnej techniki dla każdego. Często zależy ona chociażby od długości kończyn, czyli ogólnych proporcji sylwetki.

Trening personalny pozwala też nabrać pewnej świadomości własnego ciała. Człowiek uczy się po prostu, jak działają poszczególne mięśnie i zaczyna dostrzegać, jak należałoby z nimi pracować. Przygotowuje się do tego, by później trenować w sposób bezpieczny i zdrowy – tak, by nigdy nie zrobić sobie krzywdy z powodu chęci osiągnięcia szybszych czy lepszych efektów.